Դիտել բոլոր նորությունները
«Հայաստանում ներառական, թվային ու կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթության պատշաճ կառավարման և որակի գործունեության առանցքային ցուցանիշների (ԳԱՑ) ազգային շրջանակի ստեղծում» (KPI4HE) ծրագիր
«Հայաստանում ներառական, թվային ու կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթության պատշաճ կառավարման և որակի գործունեության առանցքային ցուցանիշների (ԳԱՑ) ազգային շրջանակի ստեղծում» (KPI4HE) ծրագիրը նպատակ ունի բարելավել Հայաստանի բարձրագույն կրթության համակարգում կառավարումը  և ռազմավարական պլանավորումը: Մշակելով և իրականացնելով գործունեության առանցքային ցուցանիշների ազգային շրջանակը (ԳԱՑԱՇ), գործարկելով ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների և պլանավորման ծառայությունները (IRPS) և վերանայելով պետական հավատարմագրման չափանիշները, ծրագիրը նպատակ ունի խթանել ներառական, թվային և կայուն կրթությունը ժամանակակից միջազգային չափանիշներին համապատասխան փորձ։
Երևանի պետական համալսարանը այս եռամյա ազգային ծրագրի համակարգողն է, որին մասնակցում են նաև մի քանի այլ կառույցներ, այդ թվում՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնը (ՈԱԱԿ), Եվրասիա միջազգային համալսարանը, Հյուսիսային համալսարանը։ , ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման հիմնախնդիրների ինստիտուտը, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը, Գավառի պետական համալսարանը և Կրթական քաղաքականության և կառավարման հայկական կենտրոն ՀԿ-ն։ Բացի այդ, ներգրավված են երեք եվրոպական համալսարաններ՝ Դրեզդենի տեխնիկական համալսարան, Օլդենբուրգի համալսարան և Ջենովայի համալսարան:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է զարգացնել ազգային և ինստիտուցիոնալ վարչակազմի, քաղաքականություն մշակողների, մանկավարժների և հետազոտողների կարողությունները՝ բնապահպանական խնդիրներին առնչվող Կայուն զարգացման նպատակները (ԿԶՆ) ինտեգրելու հիմնական կատարողականության ցուցանիշների ազգային շրջանակում (NF-KPI): Այս ինտեգրումը կծառայի որպես բուհերում բարձրագույն կրթության կառավարման, ռազմավարական պլանավորման, կառավարման և որակի ապահովման ուղղորդման գործիք՝ ապահովելով դրանք համահունչ կայունության պրակտիկային և ժամանակակից կառավարման չափանիշներին:
Ակնկալվում են ծրագրի հետևյալ արդյունքները.
• Ուսուցման փաթեթ. Եվրոպական ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների պրակտիկաների ռեսուրս՝ համալսարանի կառավարումը, ռազմավարական պլանավորումը և կառավարումը թվային և կանաչ անցումներում բարելավելու համար:
• Վերապատրաստված անձնակազմ. ռազմավարական պլանավորման, տեղեկատվական համակարգերի կառավարման և որակի ապահովման ոլորտում վերապատրաստված անձնակազմ:
• ԳԱՑԱՇ և թվային հարթակ. KPI-ների ազգային շրջանակ, որն աջակցում է թվային, ներառական և կանաչ բարձրագույն կրթությանը, ինչպես նաև դրան օժանդակ հարթակ:
• Գործառնական ձեռնարկներ. ձեռնարկներ, որոնք ուղղորդում են NF-KPI-ի օգտագործումը` հարմարեցված յուրաքանչյուր հաստատության համար:
• Ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների և պլանավորման ծառայություններ. Հիմնադրված ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների և պլանավորման ծառայություններ ենթակառուցվածքներով և կանոնակարգերով:
• Փորձնական հաշվետվություններ. Մասնակից համալսարաններում փորձնական հետազոտական և ռազմավարական պլանավորման գործողությունների փաստաթղթավորում:
• Վերանայված հավատարմագրման ստանդարտներ. Նորացված պետական հավատարմագրման ստանդարտներ՝ համահունչ NF-KPI-ին:
Ծրագրի ակնկալվող ազդեցությունը նախատեսվում է.
• Ինստիտուցիոնալ մակարդակ - Ուսուցչական և ադմինիստրատիվ անձնակազմի համար կատարելագործված հմտություններ թվայնացման և կանաչ անցումների ոլորտում՝ գործառնական KPI-ներով, որոնք աջակցում են կառավարմանը, ռազմավարական պլանավորմանը և որակի վերահսկմանը:
• Ազգային մակարդակ - Ազգային KPI շրջանակի և թվային հարթակի ներդրում, հավատարմագրման վերանայված ստանդարտների հետ մեկտեղ, Հայաստանում ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածություն ունեցող բարձրագույն կրթության ուղղորդման համար:
• Եվրոպական մակարդակ - Դյուրացված համագործակցություն, գիտելիքների փոխանակում և երկարաժամկետ համագործակցություն ներգրավված հաստատությունների միջև, խթանելով ԵՄ չափանիշների հետ մերձեցումը և Հայաստանի համալսարանների ինտեգրումը Եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքում (EHEA):