Հայաստանի ազգային գերհամակարգչային կենտրոնի բացման արարողությունը
Այսօր Ինժեներական քաղաքում տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային գերհամակարգչային կենտրոնի պաշտոնական բացումը։ Թուլուզի Համակարգչային գիտությունների գիտահետազոտական ​​ինստիտուտ կողմից Հայաստանին փոխանցված գերհամակարգիչը, որն անվանակոչվել է ի պատիվ հայազգի մեծանուն շանսոնիե Շարլ Ազնավուր, տարածաշրջանում առաջինն է։ Դա մեծ խթան է հանդիսանալու Հայաստանում մեծ հաշվարկների ոլորտի զարգացման համար, ինչը շղթայական դրական արդյունքը կունենա գիտության մի շարք ուղղությունների շարունակական առաջընթացի համար։
Գերհամակարգչային կենտրոնի շահագործումն ու սպասարկումն իրականացնելու է ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը։
We are proud to share that the ISSI 2025 Conference is coming soon!
This prestigious event is organized by the Centre for Scientific Analysis and Monitoring (CSIAM), part of the Institute for Informatics and Automation Problems of NAS RA (IIAP), and hosted by Yerevan State University (YSU) under the auspices of the International Society for Informetrics and Scientometrics (ISSI).