Ուղղության ղեկավար՝    Շուշանիկ Սարգսյան
2013-2015 թթ. ընթացքում Կենտրոնը ռուսաստանյան «Գիտական էլեկտրոնային գրադարանի» հետ համատեղ իրականացրել է «ՀՀ և ՌԴ գիտնականների գիտական ակտիվության և գիտական կապերի դինամիկայի ուսումնասիրությունը ըստ հղումների շտեմարանների» նախագիծը։ Նախագծի շրջանակներում կազմվել են Հայաստանի գիտական ամսագրերի մատենագիտական նկարագրությունները: Կատարվել է հեղինակների և կազմակերպությունների նույնականացում, որոնք ստացել են ռուսական eLibrary հարթակի նույնացուցիչներ։ Նկարագրությունը ներառում է 2007-2012 թվականները։ Մի քանի տասնյակ հայաստանյան ամսագրեր նույնպես ստացել են իրենց նույնացուցիչները eLibrary հարթակում։
Իրականացվել է նաև ՀՀ Գիտության պետական կոմիտեի և Ռուսասանյան հումանիտար գիտակահիմնադրմի ու Հիմնարար հետազոտությունների ռուսաստանյան հիմնադրամի հետ կազմակերպվող համատեղ մրցույթների գիտաչափական հետազոտությունը, որի համար օգտագործվել են երեք շտեմարաններ՝ Գիտական հղման հայկական ցուցիչը, Գիտական հղման ռուսաստանյան ցուցիչը և Web of science-ը։
Բացի այդ Կենտրոնը մասնակից է  «ԱՐՄԱԶԵԳ. Հարատև կրթության զարգացումը Անդրկովկասում, հեռավար ուսուցում» Տեմպուս ծրագրի, որին մասնակցում են մի շարք հայկական, վրացական և եվրոպական համալսարաններ և իսնտիտուտներ։ Ծրագրի նպատակն է մասնակից կազմակերպություններում ներդնել և զարգացնել հեռավար կրթության բաղադրիչը։