Համագործակցության զարգացում Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի և Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի միջև
Վերջերս տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման խնդիրների ինստիտուտի և Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի ղեկավարների արդյունավետ հանդիպումը՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը և կառուցել ավելի ամուր կամուրջներ գիտահետազոտական գործունեության և կրթության միջև։ Քննարկվեցին համատեղ նախաձեռնությունների, գիտելիքի փոխանակման և ակադեմիական գերազանցությունը իրական ազդեցության հետ կապելու հնարավորությունները։
Արմեն Պողոսյանի ղեկավարած Բիոինֆորմատիկայի լաբորատորիայի թիմը հրատարակել է իր վերջին հետազոտությունը Nanoscale Advances» ամսագրում
Սիրով հայտնում ենք, որ Արմեն Պողոսյանի ղեկավարած Բիոինֆորմատիկայի լաբորատորիայի թիմը հրատարակել է իր վերջին հետազոտությունը՝ «Nanoscale Advances» ամսագրում (RSC, Q1, IF = 4.7), որը արդեն հասանելի է առցանց՝ https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2026/na/d5na00884k։
ԻԱՊԻ-ն մեկնարկում է նոր Erasmus+ KA1 ծրագիր՝ Աարհուսի համալսարանի հետ համագործակցությամբ
Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը (ԻԱՊԻ) հայտնում է նոր Erasmus+ KA1 ծրագրի մեկնարկի մասին՝ Աարհուսի համալսարանի (Դանիա) հետ համագործակցությամբ, որի նպատակն է զարգացնել կրթությունն ու կարողությունների ձևավորումը հաշվողական գիտության ոլորտում։
Այց KTH Թագավորական Տեխնոլոգիական Ինստիտուտ՝ թվային ուսուցման որակի ներքին վերահսկողության բարելավման նպատակով
eCAMPUS ծրագրի (Եվրամիության Erasmus+ CBHE ֆինանսավորմամբ) շրջանակում շուրջ 20 ներկայացուցիչներից կազմված հայաստանյան բուհերի և կրթության ազգային կառույցների պատվիրակությունը այցելեց KTH Թագավորական Տեխնոլոգիական Ինստիտուտ (Ստոկհոլմ) 2025 թ. հոկտեմբերի 15–16-ը։
ԳԼԽԱՎՈՐ ԷՋ
Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը (ԻԱՊԻ) Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի  (ՀՀ ԳԱԱ) առաջատար գիտահետազոտական և տեխնոլոգիաների զարգացման ինստիտուտ է կիրառական մաթեմատիկայի և ինֆորմատիկայի, ինչպես նաև գիտության և տեխնիկայի տարբեր ճյուղերում համակարգչային տեխնոլոգիաների կիրառման ասպարեզում:
Այսօր ինստիտուտի ռազմավարական նպատակն է՝ ապահովել հիմնարար գիտելիքներ և փորձ համակարգչային գիտության և տեխնիկայի բնագավառում, մշակել գիտելիքահենք տեղեկատվական հասարակության կողմից պահանջվող էլեկտրոնային ենթակառուցվածքներ և ծառայություններ, իրականացնել բարձր արտադրողականության հաշվարկների ներդրում գիտական և տնտեսական խնդիրների լուծման նպատակով, պատրաստել համապատասխան ոլորտներում բաձր որակավորում ունեցող գիտնականներ և ճարտարագետներ։ ԻԱՊԻ-ն տարածաշրջանում առաջատարի դիրքերում է ՏՀՏ ոլորտում, որը իր կարևորագույն տեխնոլոգիական ուղղություններից է։
ԻԱՊԻ հետազոտական և կիրառական ոլորտների հիմնական ուղղություններն են.
Անձնակազմը.
Աշխատակիցներ – 147
Գիտաշխատողներ – 82, այդ թվում.